Szklarska Poręba znana jest jako centrum sportów zimowych i letnich w Karkonoszach, nie tylko z radia czy telewizji. Malowniczo położona miejscowość, na pograniczu Karkonoskiego Parku Narodowego, słynie z ciekawych, zadziwiających kształtami skał, wodospadów, atrakcyjnych szlaków turystycznych i rowerowych, miejsc wartych zobaczenia i „dotknięcia”. Dla prawdziwych turystów przyjemnością samą w sobie jest chodzenie po górach, nie tylko Karkonoszach, ale też malowniczych Górach Izerskich – od Karkonoszy oddzielonych Przełęczą Szklarską. Prosto z centrum Szklarskiej Poręby prowadzi szlak na Szrenicę (1362 m n.p.m.), dalej na Łabski Szczyt, Śnieżne Kotły, a potem na Śnieżkę (1602 m n.p.m.), najwyższy, najbardziej wietrzny szczyt Karkonoszy. W Izerach warto wybrać się na niepowtarzalną Astro-ścieżkę i podejrzeć gwiazdy.
Obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek po Szklarskiej Porębie są znane w całej Polsce (i nie tylko) Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka oraz malownicze Krucze Skały posadowione nieopodal centrum miasteczka. Wodospad Leśny to niezapomniany widok. To właśnie szklarskie wodospady grają drugoplanowe role w wielu filmach fabularnych i fantastycznych. Są jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne, dlatego warto je zobaczyć, ale pamiętając, że są częścią Karkonoskiego Parku Narodowego. Niezliczone miejsca do wspinaczki skałkowej i parki linowe są rajem dla małych i dużych amatorów tego sportu. Dla całych rodzin nie brakuje tu miejsc do zabawy - Park Odkrywców – najwyższy park linowy, Park Linowy Trollandia, DinoPark czy Park Rozrywki Esplanda to znaki rozpoznawcze miasteczka. Można w nich się powspinać, pozwiedzać, poskakać, liznąć nauki a nawet poszukiwać złota czy pójść do kina 6D. Niewątpliwą zaletą Szklarskiej Poręby jest połączenie kolejowe z Jelenią Górą. Podróż pociągiem zapewnia malownicze krajobrazy i strome zjazdy.
Warto udać się na Złoty Widok i zobaczyć podobno najpiękniejszą panoramę Karkonoszy. Ciekawa i znana konstrukcja skalna Chybotek czy Krzywe Baszty również stanowią skalną atrakcję turystyczną. Zapewne każdy kierowca słyszał o Zakręcie Śmierci w Szklarskiej Porębie, którego nie wypada nie przejechać. Leśna Huta Szkła z pokazem wytopu szkła będzie ciekawym punktem wypraw, gdzie dzieci mogą poznać zanikające już rzemiosło. Nie można nie odwiedzić Sarkofagu Liczyrzepy czy Parku Ducha Gór, nierozerwalnie związanego z tym miejscem. Ogród Rzeźb, czyli galeria rzeźby ceramicznej a także Osada Średniowiecznych Poszukiwaczy Skarbów to iście szklarskoporębskie atrakcje, gdyż w tym miasteczku od zawsze szukano skarbów i potrafiono ukazać ich piękno w połączeniu ze szkłem i ceramiką. Trasy narciarskie dla biegaczy w Jakuszycach, sztucznie naśnieżane nartostrady w Szklarskiej Porębie to znane wszystkim miejsca do uprawiania sportów zimowych. Latem warto pojeździć na sankach Alpine Coaster czy odwiedzić jedno z muzeów Szklarskiej Poręby: Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Energetyki, Muzeum Gerharta Hauptmanna czy Chatę Walońską.
Atrakcje okolic Szklarskiej Poręby Słyszeliście o Dolinie Pałaców i Ogrodów? To Kotlina Jeleniogórska położona w południowo – zachodniej części Dolnego Śląska, stanowiąca unikat na skalę światową. To tu położonych jest kilkadziesiąt odrestaurowanych zamków, pałaców i dworów. Na uwagę zasługują przepiękne XIX – wieczne rezydencje, gotyckie zamki, renesansowe dwory i wieże obronne. Wiele z nich to idealne miejsca wypoczynku z nowoczesnymi SPA, otoczone zadbanymi parkami krajobrazowymi z bogactwem roślinności i widoków. Są perełkami architektury i z pewnością zachwycą koneserów, gdyż znakomita ich część jest dostępna do zwiedzania. Pałac w Wojanowie, Pałac Paulinum w Jeleniej Górze czy Pałac Brunów nieopodal Lwówka Śląskiego – to tylko niektóre pałace warte zobaczenia.
Jak pałace to i zamki! Nie sposób nie wspomnieć o najbardziej znanym w okolicy Zamku Chojnik. To tu Kunegunda pozbawiała życia wielu śmiałych rycerzy, a ruiny zamku przepełnione są średniowiecznym klimatem do dziś dnia. Zamek Chojnik w Sobieszowie to obowiązkowy punkt wycieczek pieszych, i niech nie odstraszą Was Zbójnickie Skały, ani strome zbocza tworzące urwiska. Zamek nigdy nie został zdobyty, ale pokonał go piorun. Z wieży widokowej rozciąga się niesamowity widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. W tejże kotlinie jest tak wiele miejsc wartych zobaczenia i zwiedzenia, że nie sposób wymienić wszystkich. Muzeum Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie to willa niemieckiego pisarza, zdobywcy nagrody Nobla z 1912 roku. Mieści się tu filia Muzeum Miejskiego w Jeleniej Górze. Sama zaś Jelenia Góra jest niedocenianym, ale bardzo pięknym miejscem. Oprócz znajdujących się wokół pałaców i zamków zachwyca Starówką wraz z Placem Ratuszowym, gdzie posadowione są piękne, zabytkowe kamieniczki. Jelenia Góra to również liczne szlaki rowerowe, na których od dziecka trenowała mistrzyni olimpijska Maja Włoszczowska. Uzdrowiskowa część Jeleniej Góry to Cieplice Śląskie Zdrój, w których kuracjusze spacerują w Parku Zdrojowym i Norweskim, a w Termach Cieplickich zaznają kąpieli w leczniczych wodach. Miasteczkiem na liście wartych zobaczenia są też Kowary, dawno temu znane z produkcji dywanów. Obecnie zapraszają na wycieczkę do pohitlerowskich sztolni uranowych, gdzie historia sięga znacznie dalej, a rześkie powietrze podziemi zaskakuje klimatem.
Nie sposób ominąć Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, gdzie pieczołowicie odtworzono większość z tych niesamowitych budowli, o których mowa powyżej. W drodze powrotnej do Apartamentów Magnum wypada pojechać do Huty Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach, sławnej w poprzedniej epoce, gdy kryształy gościły w każdym domu. Obecnie wytwarza się tu szkło dla ekskluzywnych odbiorców ceniących ręczną robotę. Turyści mogą podziwiać hutników przy pracy i poczuć żar hutniczego pieca. Będąc na wakacjach w Szklarskiej Porębie warto odwiedzić czeskie miasta, miasteczka i atrakcje, choćby po to, by poznać zupełnie inne podejście Czechów do wielu rzeczy, posmakować pyszności i pooddychać innym klimatem. Pobliski Harrachov wart jest zobaczenia, to zaledwie kilka kilometrów od Szklarskiej Poręby. Słynne skocznie narciarskie, na których skakał Adam Małysz, to tylko jeden z koniecznych punktów wycieczki. Jest tu mnóstwo atrakcji – poza czeskim spokojem - groty solne, wodospady, parki linowe, baseny, pole golfowe, korty tenisowe, sala do gry w squash`a, kręgielnia, lodowisko oraz liczne trasy narciarskie. Muzeum Szkła i Muzeum Górnictwa to czeska duma. Tu również znajduje się dawna Huta Szkła oraz znany Polakom Browar Restaurant Novosad. Wszyscy odwiedzający Harrachov obowiązkowo muszą skosztować czeskiego lanego piwa, knedlików czy smażonego sera. Dzieci ucieszą wszędobylskie podobizny Krecika. Skalne Miasto koło Teplic nad Metują stanowi nie lada atrakcję. To fantastyczny kamienny labirynt wśród skał wyrzeźbiony siłami natury. Liczni turyści co roku spacerują po szlakach położonych między wysokimi kamieniami, wznoszącymi się na kilkanaście metrów. Większość skał to piaskowce porośnięte roślinnością typową dla Gór Stołowych. Znane są liczne wodospady ukryte wśród skał Skalnego Miasta, a także ścieżki i pagórki o różnych stopniach trudności. Nie można nie wspomnieć o atrakcji jaką jest Ścieżka w koronach drzew w Jańskich Łaźniach, dostępna dla absolutnie wszystkich wieża widokowa postawiona w środku lasu. Czesi zbudowali ją z myślą o osobach niepełnosprawnych, dzieciach na wózkach i wszystkich tych, którzy normalnie nie mogą wejść wysoko w góry by podziwiać Karkonosze. Polecamy też ZOO w Libercu, najstarszy ogród zoologiczny w Czechach, który zamieszkuje wiele setek ciekawych gatunków zwierząt. Wakacje? Tylko w Szklarskiej Porębie!